19 Dec
19Dec

Mateusz Zając

Od 28 grudnia w Polsce obowiązywać będą nowe obostrzenia koronawirusowe wdrożone przez rząd. Jest to między innymi zamknięcie hoteli, stoków narciarskich czy galerii handlowych. Ponadto w sylwestra Rada Ministrów chce zakazać przemieszczania się. Na konferencji rządowej minister zdrowia Adam Niedzielski mówił, że od godziny 19 (31 grudnia) do 6 rano (1 stycznia) nie będzie można wychodzić z domów, z wyjątkiem załatwienia niezbędnych potrzeb życiowych (np. zakupu leków w aptece) czy wyjść w celach zawodowych.W rozmowie z radiem TOK FM prawniczka dr Jowanka Jakubek-Lalik z Wydziału Prawa i Administracji UW wskazała, że taka decyzja rządowa jest niezgodna z Konstytucją.

- "Nie mamy na razie opublikowanego aktu prawnego. Jest tylko zapowiedź rządu. Zakładam jednak, że nic się nie zmieni i tak jak do tej pory będziemy mieć rozporządzenie, które wprowadzi zapowiedziane ograniczenia" - wskazała.
Dr Jakubek-Lalik powiedziała także, że nie ma podstawy prawnej do zarządzenia przez rząd ograniczenia przemieszczania się obywateli.

- "Cały czas nie mamy sensownej podstawy prawnej w postaci wprowadzenia stanu nadzwyczajnego" - dodała.

Pani prawnik z UW, jak i wielu innych adwokatów wskazują, że bez wprowadzenia któregoś z określonych przez Konstytucję RP stanów nadzwyczajnych nie można wprowadzać ograniczeń przemieszczania się obywateli RP.

- "Wielu prawników już od marca podnosi argument, że aby ograniczać prawa i wolności obywatelskie, należy korzystać z instrumentów, które daje nam nasza konstytucja, czyli ze stanów nadzwyczajnych, na przykład stanu klęski żywiołowej czy stanu wyjątkowego" - powiedziała Jakubek-Lalik.

Warto zaznaczyć, że minister zdrowia Adam Niedzielski, który nie ma wykształcenia medycznego zapowiedział, że za złamanie zakazu przemieszczania się w noc sylwestrową będą grozić mandaty (najprawdopodobniej do 1000 zł). Należy jednak podkreślić, że nie ma i nie będzie (jeśli nie zostanei ogłoszony któryś ze stanów nadzwyczajnych) podstawy prawnej do wystawienia takich mandatów. Nawet jakby policjanci wystawili je Państwu, to każdy polski rząd przyzna Państwu rację i unieważni mandat. Decyzje rządu nie dość, że są bezprawne, to jeszcze rujnują polską gospodarkę. Prezentuje to tylko jego antypolskość.

Publikacja sporządzona na podstawie artykułu TOK FM - https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103085,26619069,bez-ogloszenia-stanu-nadzwyczajnego-nie-ma-podstaw-by-zakazac.html

Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.